Mit hívunk gócnak?
Gócnak tulajdonképpen azt a kis területre koncentrálódó gyulladást nevezzük, mely helyileg akár teljesen fájdalom- és tünetmentes is lehet, viszont a szervezet távolabbi helyein tünetekkel járó megbetegedéseket okoz.
Egy gócfertőzés során a baktériumok, vagy azok toxinjai szétszóródnak a szervezetben, mivel a gyulladás következtében bejutnak a vérkeringésbe. Így egészen távoli pontokon is képesek lappangó, elhúzódó problémát, esetenként fájdalmas elváltozásokat okozni.
Ezekre példa a hajhullás, a pikkelysömör, ízületi panaszok, szemproblémák, belgyógyászati problémák, fáradékonyság, alvászavarok, krónikus felsőlégúti megbetegedések, de akár ideggyógyászati betegségek is.
A fogászati góc, jellemzően egy másik szervben vagy szervrendszerben alakít ki tüneteket. További jel lehet a fogak vagy íny elszíneződése, duzzanat, vérzés vagy szájszag.
Mik okozhatnak fogászati gócokat?
- Lyukas, szuvas fogak,
- Elhalt fogak, amiket nem gyökérkezeltek,
- Folyamatosan gyulladt fogak,
- Rosszul gyökérkezelt fogak,
- Visszamaradt foggyökér,
- Fogágybetegségek,
- Ínygyulladás.
A vizsgálat menete
A góckutatás során felvesszük a páciens kórtörténetét, szájüregi klinikai vizsgálatot végzünk, ahol nem csak a fogazatot ellenőrizzük, hanem a szájnyálkahártyát és a nyelvet is vizsgáljuk. Amennyiben nincs kizáró tényező kiegészítjük panoráma röntgenfelvétellel, ha szükséges CBCT felvételt is készítünk.
A kezelési terv és a góctalanítás függ a góc helyétől, illetve állapotától.